2014 Symposium

 

Supporting Local Young Adult Ministry Relating to the 9 COR Values

180 S Director:

Estepha Francisque

Graduate Student
AU Seminary
Editor:

Kenley Hall

Associate Professor
Seminary
180 S Assistant Director:

Matthew Johnson

Graduate Student
AU Seminary
Editor:

Joseph Kidder

Associate Professor
Seminary
Moderator:

Monte Sahlin

Researcher
ICM/CCR
CYE Director:

Ron Whitehead

Director
CYE

Presenters:

  • Steve Case, Involve Youth
  • Petr Cincala, Institute of Church Ministry
  • Chip Dizard, Columbia Union Conference
  • Dave Ferguson, Andrews University
  • Andres Flores, EPIC SDA Church
  • Donald Keele Jr., Georgia Cumberland Conference
  • Jiwan Moon, General Conference
  • Bonita Shields, General Conference
  • Stephan Sigg, Inter-European Division
  • Michael Taylor, Paw Paw SDA Church
  • Throstur Thordarson, First South Bend SDA Church
  • Paul Tompkins, Trans-European Division
  • and more

Participants:

  • Nathan Adams, Andrews Seminary
  • Ignazio Barbuscia, Italian Union
  • Shannon Becker, Indiana Conference
  • Martin Boehnhardt, Bavarian Conference
  • Gerd Bonnetsmueller, Austrian Union
  • Daniel Bosqued, Spanish Union
  • Michael Brunotte, Hansa Conference (North Germany)
  • Dennis Bundi, Central Kenya
  • Billie Burdick, Georgia-Cumberland Conference
  • Mariarosa Cavalieri, Italian Union
  • Isaac Chia, Spanish Union
  • Alan Chlebek, Czech-Slovak Union
  • Pedro Esteves, Portuguese Union
  • Ruben Grieco, South Germany Union
  • Peter Gyimah, Arizona Conference
  • David Hall, Nevada-Utah Conference
  • Kenley Hall, AU Seminary
  • Esther Hanselmann, Inter-European Division
  • Israel Kafeero, Uganda Union
  • Alexander Kampmann, North Rhine-Westphalia (Germany)
  • Don Keele Jr., Georgia Cumberland Conference
  • Joe Kidder, AU Seminary
  • Jungchul Lee, Allegheny West Conference
  • Gureni Lukewaro, Middle East Union
  • Lynn Lukwaro, Middle East Union
  • Marchenry Metelius, Andrews University
  • Cristina Nicoleta Neagu, Romanian Union
  • Ivan Nikolov, Bulgarian Union
  • Rodlie Ortiz, Michigan Conference
  • Loan Gelu Peonariu, South Tranilvania Conference
  • Ashley Reddy, Andrews Seminary Student
  • Leandro Robinson, Pennsylvania Conference
  • Pascal Rodet, Franco-Belgium Union
  • Ken Rogers, Southern Union
  • April Romuald, Minnesota Conference
  • Viorel Sestun, Moldova-Romania Union
  • Sarah Sinz, Andrews Seminary Student
  • Hristo Stanev, Bulgarian Union
  • Chris Taylor, Florida Conference
  • Michael Taylor, Michigan Conference
  • Rachel Taylor,
  • Sergi Tejel, FSRT-Swiss Union
  • Throstur, Indiana Conference
  • Hebert Valiame, Quebec Conference
  • Stephen Vicaro, Alaska Conference
  • Alex Vilem, Lower Saxony Conference
  • Jephet Williams, Lake Region Conference
  • Jobbie Yabut, Southern Asia-Pacific Division